رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی)

هر ساله هزاران نفر برای داشتن بینی زیباتر به دنبال جراح مناسب جهت انجام رینوپلاستی هستند. برخی از آنها از ابتدا از ظاهر بینی خود ناراضی بوده اند و برخی دیگر نیز تغییرات ایجاد شده در اثر افزایش سن را بر روی بینی خود نمی پسندند. درصدی نیز از انحراف بینی ناشی از جراحات و صدمات وارد آمده شکایت دارند که در بسیاری از آنها بهبود تنفس مهم ترین هدف است. به دلیل قرارگیری بینی در مرکز صورت، اندازه و شکل آن تاثیر بسزایی در ظاهر هر شخص بر عهده دارد.

اصطلاح جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) از کلمه آلمانی به نام رینوپلاستیک استخراج شده که به معنای تغییر شکل بینی است. روش جراحی بدین صورت است که در ابتدا از طریق ایجاد برش هایی بر روی بینی به استخوان و غضروف بینی دسترسی میابیم. در مواردی برشی بر روی خط جداکننده سوراخ های بینی ایجاد می شود. پس از آن که مقداری از بافت استخوان و غضروف برداشته شد مجددا بافت های بینی جهت ایجاد ساختاری جدید بازآرایی می شود. برای نمونه، در مواردی که سر بینی بسیار بزرگ باشد، جراح می تواند غضروف را در این ناحیه تراش داده تا به اندازه مناسب دست یابد. در صورتی که پل بینی دارای یک برجستگی است، برای رسیدن به نتیجه دلخواه، مقداری از حجم آن کاسته می شود و در صورتی که هر بخشی از بینی بطور نامتناسب با سایر اجزاء صورت کوچک باشد، گرافت غضروفی یا گرافتی از بافت نرم برای ایجاد یک هماهنگی شکیل تر در آن محل قرار می گیرد. زوایای بینی مرتبط با لب بالایی یا پیشانی نیز می تواند با تراش دادن بیشتر، تغییر مکان یا اندازه دهند.

پس از جمع کردن بافت های بینی بر روی یک قالب جدید و بستن (بخیه زدن) محل برش ها، یک آتل پلاستیکی کوچک بر روی بخش بیرونی بینی قرار می گیرد که به منظور کاهش تورم و کمک به حفظ شکل جدید بینی پس از بهبودی است. گاهی نیز ماده ای نرم و جاذب برای حفظ پایداری بینی بر روی تیغه میانی، درون بینی تعبیه می شود. در مواردی برای بهبود تنفس پس از جراحی رینوپلاستی موادی نرم داخل بینی بکار گرفته می شود.

ما از جراحی رینوپلاستی چه انتظاری داریم ؟

پس از پایان جراحی رینوپلاستی، تا زمانی که احساس سلامت کافی برای ترخیص و رفتن به خانه داشته باشید، دراتاق ریکاوری تحت نظر گرفته می شوید. اکثر بیماران درد شدیدی را تجربه نمی کنند گرچه در صورت نیاز و احساس ناراحتی داروهای ضد درد تجویز می شوند. بیماران حتی با عدم پک کردن داخل بینی، در روزهای ابتدایی پس از جراحی، محدودیت تنفس را اظهار می دارند. این مساله به دلیل تورم بافت های داخل بینی است و با فروکش کردن تورم ها، تنفس بهبود میابد. شما به ویژه روز اول پس از جراحی رینوپلاستی در صورتتان احساس تورم خواهید کرد. برخی از بیماران دچار تشدید تورم یا حتی کبودی در اطراف چشم ها می شوند که اینها پس از ٢ تا ۵ روز رو به بهبودی می روند. کمپرس سرد در کاهش کبودی و سایر ناراحتی ها کمک کننده است. درون بینی بخیه های قابل جذب زده می شود که نیازی به کشیدن آنها نیست. در صورت نیاز به بخیه خارجی، پس از ۵ تا ٨ روز کشیده می شوند. آتل ها و پوشش های بینی در روزهای ۵ تا ١٠ پس از جراحی برداشته می شوند.

نکته حائز اهمیت اجرای دقیق دستورات پس از جراحی رینوپلاستی است. بالا نگه داشتن سر از تورم می کاهد. عدم تخلیه ترشحات بینی با فشار (فین نکردن) و جلوگیری از وارد آمدن هر ضربه ای به بینی در حین دوره نقاهت پس از عمل که بافت ها در حال بهبودی هستند، بسیار مهم است. فعالیت هایی از قبیل بلند کردن اجسام سنگین، ورزش کردن، مواجهه با نور آفتاب یا هر فعالیتی که با ریسک جراحت همراهی دارد ممنوع است. در صورتی که شما عینک می زنید باید مراقب فشارد وارد آمده به پل بینی باشید. با زدن چسب به بخش میانی عینک یا استفاده از سایر وسایل می توانید از فشار ناشی از عینک بکاهید.

مراجعات پس از عمل در اصول موفقیت رینوپلاستی ضروری است. هر مساله نگران کننده ای در دوره پس از جراحی نظیر خونریزی زیاد، تورم بیش از حد انتظار، تب یا درد شدید باید بلافاصله به جراح گزارش گردد. تکنیک هایی مانند ماساژ دادن، استفاده از اسپری های داخل بینی یا حتی تزریق اندکی داروی کورتونی می تواند منجر به بهبود نتیجه مطلوب شود.

با آنالیز صحیح بینی بیمار، انتظارات واقع بینانه بیمار از جراحی رینوپلاستی و مهارت های فوق تخصصی یک جراح پلاستیک، رینوپلاستی به عملی بسیار مفید و رضایت بخش برای بیمار و پزشک او تبدیل خواهد شد.

در حال حاضر، رینوپلاستی به یکی از محبوب ترین اعمال جراحی زیبایی در سراسر دنیا بدل شده است که دلیل آن اهمیت زیبایی بینی در مرکز صورت می باشد.

رینوپلاستی